OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Plemená psov

 

image

Zvyčajne sa psy delia podľa kohútikovej výšky:

veľké(výška cez 65cm)
stredné(50-65cm)
malé(35-50cm)
trpasličie(pod 35cm)

Typy psov-podľa stavby tela a tvaru hlavy sa psy delia do 6 rozličných skupín

Dogovité
Vlkovité
Chrtovité
Duričovité
Líškovité
Jazvečíkovité

Plemená psov 

Na svete exist:uje približne 400 roznych domestikovaných plemien psov.
1. skupina:Ovčiarske a pastierske psy
2.skupina:Pinče a beadáče,Dogovité,Švajčiarske salašnícke psy
3.skupina:Teriéry
4.skupina:Jazvečíky
5.skupina:Špice,tzv. priminitívne plemená
6.skupina:Duriče,Farbiare ako aj príbuzné plemená
7.skupina:Stavače
8.skupina:Aportéry,Sliediče,Vodné psy
9.skupina:Spoločenské psy
10.skupina:Chrty

 

1. Ovčiarske a pastierske psy. :) 

          image   Ovčiarsky pes bol pes, ktorý sa používal na              ochranu stáda proti vlkommedveďom ako aj proti zlodejom.

Sú to psy s výškou v kohútiku nad 65 cm. Rozdiel medzi ovčiarskym a pastierskym psom je v tom, že ovčiarsky pes sa využíval hlavne na prácu zo stádom, kým pastierske psy boli určené najmä na ochranu stáda. Aj pri starších fotkách alebo maľbách boli na salaši dva druhy psov, menší na zaháňanie a udržiavanie stáda pohromade a väčší na ochranu. Pastierske psy boli v minulosti veľmi cenené a dobrý strážca sa nedal kúpiť. Dal sa získať iba za mimoriadnu udalosť ako dar, za záchranu života, majetku alebo za veľmi cenené priateľstvo

2. Salašnícke psy.

      image  

Bernský salašnícky pes je stredne veľké až veľké, dlhosrsté, trojfarebné, harmonické a vyrovnané plemeno. Meno má podľa názvu osady Dürrbach a pôvodne bol používaný ako strážny a ťažný pes na sedliackych dvoroch a v špeciálnom postroji ťahal malé dvojkolesové káry. Podobne ako Bernardýn vie vyhľadávať ľudí v lavínach a závejoch.
Podľa klasifikácie FCI patrí medzi švajčiarske salašnícke psy bez pracovnej skúšky. Pomer výšky v kohútiku k dĺžke tela je asi 9:10. Telo má skôr podsadité s výškou v kohútiku u psa 64-70 cm, suky 58-66 cm, a s hmotnosťou medzi 32 až 50 kg. Plemeno je ľahko rozpoznateľné vďaka trojfarebným znakom (čierne, hnedočervené pálenie a biele). Väčšina tela je čierna, líca, nohy a škvrna okolo oka má hnedočierne pálenie. Hruď, prsty, ňufák, špička chvosta a lysina medzi očami je bielej farby.
Oči sú tmavohnedé, uši trojuholníkové, jemne zaoblené, vysoko posadené. Chvost je bohato osrstený čierny a na konci biely, v pokoji zvesený, v pohybe vznášajúci sa na úrovni chrbta. Bernský salašnícky pes je povahou istý, pozorný, bdelý, dobromyseľný a prítulný, trpezlivý, hravý a hlavne má rád deti.

3. Teriéry.

 image

Teriéry sú psy najčastejšie upotrebené v poľovníctve, v dnešnej dobe však čoraz viac chované aj ako rodinné psy a využívané pri kynologických športoch.
Väčšina medzinárodných kynologických organizácií radí teriéry do samostatnej skupiny (FCI, AKC, ANKC, CKC, KC, NZKC, UKC). Táto kategorizácia sa riadi podľa systematiky FCI.

4. Jazvečíky.

           

 Jazvečík je plemeno typické svojimi nízkymi nohami a dlhým kompaktným telom. Môže vážiť až 9 kg - ak ide o štandardného jazvečíka, u trpasličieho a králičieho rázu sa meria obvod hrudníka. Trpasličí jazvečík obvod hrudníka do 35 cm a králičí jazvečík obvod hrudníka do 30 cm. Krátka, dlhá alebo drsná srsť môže byť rôzne sfarbená (jednofarebná, dvojfarebná, škvrnitá), pričom biela farba nie je žiaduca.

5.Špice,primitívne plemená 

      

 

Nemecký špic je najstaršie psie plemeno v strednej Európe, [zdroj?] Jeho predkom je pes rašelinový (Canis familiaris palustris Ruthimeyer) z doby kamennej [zdroj?] A neskoršie špic kolesových stavieb, z ktorého sa vyvinula rad ďalších plemien. Strážny a spoločenský pes, živý, stále ostražitý, hravý, mimoriadne učenlivý, a teda ľahko vychovateľný. Nedôverčivosť k cudzím ľuďom a absencia poľovného pudu ho robí ideálnym strážcom pre dom a dvor. [Zdroj?]

 

6. Duriče 

  

               

Durič je všeobecný názov pre poľovné plemeno psov, ktoré sa používa na durenie zveri. V rámci systematiky FCI sa tieto plemená zaraďujú do skupiny č. 6 (Duriče, farbiare a príbuzné plemená). Špeciálna skupina duričov – chrty – majú samostatnú skupinu č. 10 (Chrty ).
 
Dva pohľady:
O duričoch môžeme hovoriť z dvoch pohľadov:
durič ako príslušník príbuznej skupiny plemien duričov (genetický pohľad): označujeme tak každého príslušníka duričských a príbuzných plemien, bez ohľadu na jeho pracovné využitie. Pod tento význam pojmu durič obvykle nezaraďujeme chrty.
durič ako pracujúci poľovný pes (pracovný pohľad): označujeme tak každého psa, ktorý má výcvik duriča alebo pracuje v loveckej praxi ako durič – nemusí byť príslušníkom duričských plemien.
V prípade duričov sa však oba významy často spájajú, nakoľko nebýva zvykom používať na duričskú prácu iné, ako duričské plemená.

7. Stavače 

   

 

 

Stavač je všeobecný názov pre poľovné plemená psov, ktoré sa používajú na tzv. "vystavovanie" zveri. V rámci systematicky FCI sa tieto plemená zaraďujú do skupiny č. 7 (Stavače). Sú úzko príbuzné duričom a farbiarom.
Obsah   
1 Dva pohľady
2 Rozdelenie
3 Práca stavača
4 História
 
Dva pohľady: 
Tak isto ako o iných typoch poľovných plemien, aj o stavačoch môžeme hovoriť z dvoch pohľadov:
stavač ako príslušník príbuznej skupiny plemien stavačov (genetický pohľad): označujeme tak každého príslušníka plemien, zaraďovaných do siedmej skupiny FCI, bez ohľadu na jeho pracovné využitie. V užšom význame sa v niektorých zdrojoch pod pojmom stavač označujú len tzv. kontinentálne stavače (FCI skupina 7, sekcia 1). Britské a írske stavače (FCI skupina 7, sekcia 2) sa potom označujú ako pointre a setre.
stavač ako pracujúci poľovný pes (pracovný pohľad): označujeme tak každého psa, ktorý má výcvik stavača alebo pracuje v loveckej praxi ako stavač – nemusí byť príslušníkom stavačských plemien.
V prípade stavačov sa oba uvedené významy často spájajú, nakoľko nebýva zvykom používať na prácu stavača iné plemeno ako stavača, pointra či setra.

8. Aportéry,sliediče ,vodné psy

 

image     

 

Retriever - pes typu vytvoreného v devätnástom storočí vo Veľkej Británii, ktorý sa používa pri love drobnej zveri na príspevok v naturáliách - vtáky (v Poľsku hlavne kačice a bažanty) a králikov a zajacov. Retrievery psi sú pomerne veľké a silné, s náterom na ochranu proti chladu a namáčanie, vytrvalý v hľadaní zastrelený hry.
Okrem lovecké retrievermi sú často používané v športe, ktoré zahŕňajú uvedenie nekrvavý príspevok, tak-zvané. figuríny.
Vzhľadom k miernej povahe a vrodenej ľudskej potreby spolupracovať s väčšinou plemien psov, ktoré patrí do retríver funguje rovnako ako záchranných psov a iných psov asistenčných, psi sú tiež populárne domáce zvieratá.

9. Spoločenské psy 

 

image    

Čivava podľa originálneho názvu Chihuahua je pomerne rozšírené trpasličie plemeno psa, pôvodom z Mexika. Vďaka snahe amerických chovateľov je čivava od roku 1942 plemeno podľa FCI zaradené do skupiny 9: spoločenské a sprievodné plemená a do sekcie 6.
Čivava je najmenšie plemeno psov. Jeho meno je odvodené od mexického štátu Chihuahua, kde bol jeho výskyt po prvýkrát doložený. Indiánske povesti spomínajú čivavu ako ochrancu zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov. Nie je však známe, či jeho výskyt v tejto oblasti je pôvodný, alebo či sa tu nedostal s obchodníkmi z Japonska alebo Číny.

10. Chrty  

 

    

Chrt je Súhrnná pojem pre štíhlo, dlhonohé Poľovnícke psy. Sú Výnimočné tím, že lovia najme zrakom. Podľa Triedenie FCI, svetovej organizáciám chovateľov psov, patrí vacsinou chrty do desiatej skupiny, iné, napríklad tradeskancia záhradná, patríte do skupiny 5 (sekcia 7 - pratyp - psy pre poľovný Využitie).
V dnešnej dobe nachádzajú chrty coraz vacsie Využitie Ako spoločenské psy. Sú TIEŽ vhodné na ražni kynologické športy Ako coursing, či preteky psov.